Web Server Kurulumu I

Web Server Kurulumu I

Installation Web Server I

Internet Information Services (IIS 6-7.0)

Mehmet Keçeci

11.05.2007

Bir çok sunucu taraflı serverlar olsa da bu deste MS’un IIS server’ını işleyeceğiz.

Web sayfalarının yayınlanmasını ve web uygulamalarının çalışmasını sağlayan, istemcilerden HTTP ve FTP üzerinden gelen talepleri Microsoft Windows sunucu tabanlı işletim sistemlerinde MS’un bir ürünü olan Internet Information Services (IIS)’dir.

Windows Sunucu işletim sistemlerinin en önemli parçalarından birisi olan IIS, HTTP ve FTP protokollerini başarılı bir şekilde kullanarak önemli bir görevi yerine getirir.

IIS, sadece web sayfaları sunmakla kalmaz, aynı zamanda uzaktaki bileşenler için bir geçit görevi görmektedir. Örneğin Mobil .NET uygulamalarında , cihaz üzerindeki  SQL Server 2005 sunucusunun senkronizasyonu IIS üzerinden gerçekleşir. Bu işlem gerçekleşirken IIS’te sanal bir dizin oluşturulur ve bu sanal dizinde senkronizasyonu sağlayacak bir ISAPI dll (sscesa20.dll Dinamik Link Kütüphanesi) bulunur. Mobil uygulama, sscesa20.dll’e erişerek IIS üzerinden SQL Server 2005’e ulaşır. Burada IIS üzerinden SQL Server 2005’e ulaşmak, IIS’in kimlik doğrulama yeteneklerinden faydalanmak istenilmesinin yanı sıra, HTTP (port 80) üzerinden haberleşilmesi nedeniyle herhangi bir güvenlik duvarı problemi ile karşılaşmamak içindir.

Bir ağ mühendisinin gözüyle IIS, OSI katmanının bir üstünde yer alarak herhangi bir bilgisayar ile bir Windows bilgisayar arasında oturumsuz bir protokol sağlar. Buradaki oturumsuz kelimesi ile anlatmak istediğim, Telnet gibi protokollerde olduğu gibi iki sistem arasında devam eden bir konuşma bulunmamaktadır. İstemci – Sunucu mimarisi doğrultusunda, istemci HTTP protokolü üzerinden sunucuya talepte bulunduğunda ki burada sunucu tarafında istemciyi IIS karşılamaktadır, IIS ya cevap döner ya da dönmez.

.NET ortamında yazılım geliştiren yazılım geliştiriciler, eğer Web servisleri ya da Asp, ASP.NET, Php Web uygulamaları geliştireceklerse sunucu tabanlı bir işletim sistemi üzerinde çalışmak zorundalar. Windows XP Pro işletim sistemi, Windows  Server 2003, Vista Ultimate (64 veya 32 bit olabilir) tercih edilebilir.

Windows Server 2003 ile birlikte IIS 6.0 Vista 7.0 sürümüyle gelmektedir. Aynı zamanda IIS hizmeti Windows Server 2003’ü kurduğunuzda varsayılan olarak güvenlik nedeniyle kapalıdır. Buradaki amaç, sistem yöneticisinin hangi hizmete ihtiyacı varsa, bilinçli ve kontrollü bir şekilde ilgili hizmeti başlatmasını sağlamaktır.  XP Pro işletim sistemlerinde ise IIS’i Denetim Masası içerisinde yer alan Program Ekle/Kaldır bölümündeki Windows Bileşeni Ekle/Kaldır bölümünden varsayılan ayarlarla kurulumunda yüklenmediğinden ek olarak işletim sistemi CD’sini kullanarak yükleyebilirsiniz. CD içerisindeki I386 dizininde gerekli kurulum dosyaları mevcuttur.

IIS’i yönetmek için Başlat Menüsü–> Çalıştır satırına “inetmgr.exe veya inetmgr” yazarak IIS yönetim arabirimine ulaşabilirsiniz. Varsayılan Web siteleri içerisine sanal bir dizin yaratabilirsiniz. Ayrıca yayınlamak istediğiniz sayfaları C sürücünde yer alan “Inetpub” dizini içerisindeki “wwwroot” altına koyabilirsiniz.

IIS’in çalışıp çalışmadığını denetlemek için, yönetimsel araçlardan “Hizmetler” i seçerek “IIS Admin” hizmetinin çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz.Diğer bir alternatif olarak Internet Explorer adres çubuğu içerisine “localhost veya 127.0.0.1 veya 127.0.0.1:80” yazarak IIS’in giriş sayfasına ulaşıp ulaşmadığınızı kontrol edebilirsiniz (Buradaki :80 port numarasıdır port değiştirilmişse buraya yeni port’un numarası girilir).

IIS aynı zamanda FTP Server (Dosya Transfer Protokolü) olarak da kullanılabilir.

Yazılım Geliştirme Ortamı Ayarları ve İhtiyaçları

Asp, Php, ASP.NET uygulamaları ya da Web Servisleri geliştirmek için IIS’e ihtiyacınız bulunmaktadır. Ancak bunun için IIS’in ayarlanması gerekmektedir. İşletim sistemimizde IIS varsa ve siz Visual Studio .NET 2005’ü daha sonra kurduysanız, Visual Studio .NET 2005 sizin için IIS’i ayarlayacaktır ve .NET Framework’ü IIS’e yükleyecektir. NET Framework olmadan Asp.Net çalışmaz (Asp ve php çalışır) 1, 1.1, 2, 3.0 sürümleri mevcuttur.

IIS’i daha sonra da yükleyebilirsiniz. Bu durumda ise Visual Studio .NET 2005, IIS’i ASP.NET ve Web Servisleri uygulamaları için ayarlayamaz. İkinci adımda IIS’i yükleseniz bile Visual Studio .NET 2005 yazılım geliştirme ortamında hata ile karşılaşırsınız. IIS’i yüklerken Front Page Uzantılarını (Extensions) yüklemeniz gerektiğini de belirtmeliyiz.

IIS’i VS.NET için tekrar ayarlayabiliriz. Burada yapmamız gereken .NET Framework’ün yüklü olduğu dizinde yer alan “aspnet_regiis.exe” isimli dosyayı “-i” parametresi ile çalıştırmak .

 Örneğin : “C:\\WINDOWS\\Microsoft.NET\\Framework\\v1.1.4322\\aspnet_regiis.exe -i” gibi. Bu komutu Başlat –> Çalıştır satırına yazabilirsiniz. ASP.NET’in IIS’e yüklendiğini belirten bir konsol penceresi açılacak ve yükleme yapılacaktır.

Bu aşamadan sonra Visual Studio .NET 2005 ile birlikte ASP.NET Web uygulamaları ya da Web Servisleri geliştirebilirsiniz. Eğer ASP.NET ayarlarınızda .NET Framework nedeniyle hatalarla karşılaşıyorsanız, tekrar yüklemek için de bu komutu kullanabilirsiniz.

Ayrıca Visual Studio .NET 2005’te ise, ASP.NET uygulamalarını ya da Web Servislerini IIS olmadan da geliştirebilirsiniz. Bu yeni özellikle gelen Visual Studio .NET 2005’te sanal bir IIS’tir. Web uygulamasını derlediğinizde “System Tray” de küçük bir ikon olarak yer alır, ve siz kapatıncaya kadar orada yer alır. Her derlemede ise farklı bir port üzerinden sanal IIS’i çalıştırır. Güvenlik nedeniyle her çalıştırmada farklı bir port kullanılmaktadır.

IIS Kurulumu (Resimli)

Asp veya asp.net, php uygulamalarımızı kendi bilgisayarımızda çalıştırabilmek için yerel bir sunucuya ihtiyacımız var, bunu IIS kurarak sağlayabiliyoruz.

IIS Kurulumu için gerekenler:

1) Windows Sunucu destekli işletim sistemi (Win xp, 2003, Vista)

2) İşletim Sistemini Kurduğumuz Windows CD si (sürüm farkı olanlarda sorun yaşanabilir)

Başlat>ayarlar>denetim masası diyelim

Resim-1

Denetim masasından program ekle kaldır simgesine oradan da “Windows bileşeni ekle kaldır” sekmesine tıklıyoruz

Resim-2

Çıkan listeden IIS nin onay kutusunu işaretliyoruz ve ileri diyoruz.

Resim-3

Kurulum başladığından önce içeriğine bakarsak son görüntü şöyle oluyor

Resim-4

Son olarak ileri diyelim ve kuruluma başlayalım

Resim-5

Kurulum tamamlandığında C:\\Inetpub\\wwwroot dizininin oluşturulduğunu göreceksiniz. Buraya ilk asp dosyamızı koyup(merhaba.asp), tarayıcımızı açalım adres satırına http://localhost/merhaba.asp yazalım enterlayalım. Asp dosyamız yerel sunucumuzda çalışmaya başlarlar.

Frontpage’i veya herhangi bir editörü açın (Not defteri de olabilir)

<% response.write(“Merhaba Dünya”) %>

kodunu yazalım (Frontpage’de kod kısmına) ve sayfayı C:/Inetpub/wwwroot klasörüne merhaba asp olarak kaydediniz.

Explorer’ı açın ve  http://localhost/merhaba.asp yazın.

Merhaba Dünya

sonucu gözükür.

Dikkat ederseniz <% …………. %> işareti arasına kodumuzu ve mesajımızı yazarız. Kod kısmında Türkçe karakterler kullanılmaz (ç, Ç, ş, Ş, İ, ı, ü, Ü, ğ, Ğ, ö, Ö ). Fakat mesaj kısmında kullanılabilir.

Kodumuz:  response.write (”         “)

Mesajımız: Merhaba Dünya

IIS yönetim paneline başlat>çalıştır>inetmgr  enter’den ulaşabilirisiniz.

Tamam dedikten sonra

Buradan web server’ımızı yönetebiliriz. Bu yönetim ayrı bir ders olduğundan şu anda girmiyorum.

Hazırlayan: MSc. Mehmet Keçeci

Web Server Kurulumu II

Installation Web Server II

Internet Information Services (IIS 10)

Mehmet Keçeci

31.05.2017

Web PI

(Visited 263 times, 1 visits today)
Mehmet Keçeci on FacebookMehmet Keçeci on GithubMehmet Keçeci on GoogleMehmet Keçeci on InstagramMehmet Keçeci on LinkedinMehmet Keçeci on PinterestMehmet Keçeci on RssMehmet Keçeci on TwitterMehmet Keçeci on VimeoMehmet Keçeci on WordpressMehmet Keçeci on Youtube
Mehmet Keçeci
Physicist
Mehmet Keçeci (Kececi, Kecheci)
PhD. Student in Physics, 2001-3+2018 (Thesis Term): Fizik doktora öğrencisi, Tez dönemi.
Master of Science in Physics (MSc.): Fizik Bilim Uzmanı (1998-2001)
Occupational Safety Specialist, OSS: İş Güvenliği Uzmanı, İGU, 2016
Portion of Lesson is finished 2001-2003 (PhD. Doctorate - Physics)
Physicist: Fizikçi

Mefumetto Kecheji
メフメット ケチェジ
めふめつと けちえじ
محمت (محمد) كچه‌جى
Мехмет Кечеджи

Research Areas: Quantum Field Theory (QFT), Instanton, Conformal Field Theory (CFT), High Energy Physics (HEP), Particle Physics, High Magnetic Fields, Hydrocarbons Behaviour, Biophysics, Astrophysics, Cosmology, Cosmogony, Bioinformatics, Nanotechnology, Programming Languages, Web Servers, Information Technology (IT), Software, Operating Systems (OSs), History of Science and Technology, Philosophy of Science, Ethics, Science and Technology Management, Leadership, Morals and Religion, Interdisciplinary Relationship, Health Information System (HIS), Occupational Safety, Data Bases, Big Data, Superconductivity, Medical Physics, Radioactivity, Internet of Things (IoTs), Mathematical Physics, Electronics, Intelligent Systems, Education, Physics Education, Philosophy of Physics, Book/e-Book Publish & Edit, CMS, SEO, E-Learning, LMS, L&D, Open Digital Badges, Blockchain, Cryptocurrency.

Affiliation Scientific Journals, Duty at International Scientific Publications: Reviewer

International Scientific Programs: Member of Technical Program Committee (TPC)

International Papers: 2n-Dimensional at Fujii Model Instanton-Like Solutions and Coupling Constant's Role between Instantons with Higher Derivatives. Turkish Journal of Physics
Turk. J. Phys., 35, (2011), 173-178. Mehmet Keçeci
DOI: 10.3906/fiz-1012-66

Online CV (Keçeci Model CV)
1. https://issuu.com/hiperteknoloji/docs/cv-mk (English: Keçeci Model CV, updated: Güncellenen)
2. https://www.kotobee.com/ebook/mkececi#/loading (English: Keçeci Model CV)
3. https://education.microsoft.com/Story/Lesson?token=v9eGC (English)
4. https://education.microsoft.com/Story/Lesson?token=k0o4P (Turkish)
5. https://1drv.ms/o/s!AhhtzpemsW4-hGelP3_wPK3xU9al (English)
6. https://1drv.ms/o/s!AhhtzpemsW4-hGvMecE0bYVR2I3N (Turkish)
7. https://www.youtube.com/watch?v=jq2r7-suRkw
8. https://vimeo.com/218462945
9. http://fliphtml5.com/bookcase/fxth
10. https://mix.office.com/watch/iqdf24j1efu4
11. https://docs.google.com/presentation/d/1ZR8BapjoTxcyuY-YuPFUUZvtHTiJRawEFNsn0f2XjX4/pub
12. https://sway.com/2CKhCaImWnWPz83I
13. https://docs.com/kececi/6848/kececi-model-cv
14. https://www.slideshare.net/hiperteknoloji/kececi-model-cv
15. https://issuu.com/hiperteknoloji/docs/cv-mk
16. https://education.microsoft.com/Status?token=EeDJmtL6

Leave a Comment