banner

Her Bilim Kendi Dilini Oluşturur.

Each Science Builds Own Language.

Mehmet Keçeci
30.05.2011

Diller

        Bir yazıya, metni okuduğumuzda onu değerlendirirken hangi bilimsel, yerel dil ile yazıldığına da dikkat etmemiz gerekir. Sadece bizim aldığımız normal gramer, edebi dil ile bilimsel veya halka ait yazıtlar değerlendirilemez.

         Bir kelime farklı alanlarda farklı veya yakın anlam içerebilir. Bunun değerlendirmesini yapmak için o makalenin hangi alanda yazıldığına dikkat etmemiz gerekir. Aksi takdirde yanlış anlam vermemiz kaçınılmaz olur.
Örnek olarak koagülasyon (coagulation) kelimesini verebiliriz:

1.    Nükleer ve Yapı Sanayiinde: Sızıntı Önleyici (coagulation agents)
2.    Tıpta: Pıhtılaşma

        Yakın anlamlarda kullanılmasına rağmen kullanılan alan için birinde kanın pıhtılaşması iken diğerinde sızıntı önleyici maddeler olarak kullanılmışlardır.

Günümüzde meşhur olan sohbet (chat) diline gelelim:

banner

1.    Kısa olması gerekir
2.    Hızlı olması gerekir
3.    Ortak bir dil tanımı yapılmış olması gerekir

        İnternette, forumlarda ve tabi ki sohbet odalarında kullanılan dil illa bizim bildiğimiz klasik dil olmak zorunda değildir. Neden mi? Çünkü klasik diller:

1.    Kısa değildirler
2.    Hızlı değildirler

        İnternet ortamı ve dili artık kendine has bir bilim dilini oluşturmuştur ve bu yüzden de kimsenin niye kısaltma yapıyorsunuz gibi alaycı yaklaşımları bu alanı yakalayamamanın bir göstergesi niteliğindedir. İlla da bu şekilde kısaltılacak ta değildir isteyen tabi ki normal gramer kuralları dâhilinde de yazabilir fakat bunu illa da başkalarından istememesi gerekir. İnternet hızlı bir ortamdır ve bu hızına göre de dilini oluşturur.

       Nasıl ki herkes tıp, fizik dilini bilemezse bilişim veya İnternet dilini bilecek kaydı da yoktur. Bu şahısların istek, yetenek, gayret ve çabaları oluşan ulusal ve uluslararası bir yeni dil algılayışıdır. Bunun oluşmasında da zaruri ve zorlayıcı nedenler vardır. Aynı anda on arkadaşı ile sohbet eden birisi her birine selamı, hal ve hatırlarını uzun uzadıya yazmaya kalksa diğerlerinin vakit kaybına neden olacaktır. Bunun örnekleri ayrıca eski kitaplarımızın yan tarafına yazılan kısaltmalar, indeks kısmındaki kısaltmalar gibi düşünebiliriz.

      Sadece kendi algınızla değil değişen dünyanın ortaya koyduğu yeni algılarla da bakabilmek gerekir. Yoksa boş yere başkalarını suçlamış, hatta ve hatta hakaret etmiş olabileceğimiz bir konuma kendimizi düşürmüş oluruz. Bizler sadece geçmişi ve yaşadığımız çağı değil aynı zamanda da geleceği tahmin ve öngörüde bulunabileceğimiz ve bunlara göre yolu açabilmemiz gerekir.

banner