Marmaray

Hayalden Rüyaya, Rüyadan Olguya, Olgudan Plana, Plandan Gerceğe, Gerçekten Realiteye

Dreamlike from Imagination, Phenomenon from Dream, Plan from Phenomenon, Actual from Plan, Reality from Actual

MARMARAY

マルマライ

1860–>29.10.2013

Mehmet Keçeci

28.10.2013

 

marmaray

HAYALDİ GERÇEK OLDU [3]

153 Yıllık Hayal.

Sultan Abdülmecid’in hayali olan tüp geçit projesi, bugün adım adım gerçek oluyor. [1]

marmaray

Sultan Abdülmecit’in Rüyasıydı. [2]

marmaray

[3]

İstanbul Boğazının altından geçecek bir demiryolu tüneli ile ilgili düşünce, ilk olarak 1860 yılında ortaya atılmıştır. Fakat Boğazın altından geçirilmesi planlanan tünelin Boğazın en derin bölümlerinden geçeceği yerlerde, eski teknikler kullanılarak, tünelin deniz dibinin üzerinde veya altında inşa edilmesi mümkün olmayacaktı; ve bu nedenle bu tünel, tasarım kapsamında deniz dibi üzerine inşa edilen sütunların üzerine yerleştirilen bir tünel olarak planlanmıştı. 

Bu tür fikirler ve düşünceler, izleyen 20-30 yıllık dönem içerisinde daha ileri düzeyde değerlendirildi ve 1902 yılında benzer bir tasarım geliştirildi; bu tasarımda da İstanbul Boğazının altından geçen bir demiryolu tüneli öngörülmüştür; fakat bu tasarımda, deniz dibi üzerine yerleştirilen bir tünelden bahsedilmiştir. O zamandan bu yana, çok farklı fikir ve düşünceler denenmiş ve yeni teknolojiler, tasarıma daha çok özgürlük kazandırmıştır. 

Marmaray Projesi çerçevesinde, İstanbul Boğazının geçilmesinde kullanılacak olan teknik (batırma tüp tünel tekniği) 19. yüzyılın sonlarından itibaren geliştirilmiştir. İnşa edilen ilk batırma tüp tünel, 1894 yılında kanalizasyon amaçları için Kuzey Amerika’da inşa edilmiştir. Trafik amaçları için bu teknik kullanılarak yapılan ilk tüneller de Birleşik Devletlerde inşa edilmiştir. Bunlardan ilki, 1906-1910 yıllarında inşa edilen Michigan Merkezi Demiryolları tünelidir. Avrupa’da, bu tekniği ilk uygulayan ülke Hollanda olmuştur; ve Rotterdam’da inşa edilen Maas Tüneli 1942 yılında hizmete açılmıştır. Asya’da bu tekniği ilk uygulayan ülke Japonya olmuştur ve Osaka’da inşa edilen iki tüplü karayolu tüneli (Aji Nehri Tüneli) 1944 yılında hizmete açılmıştır. Buna karşılık bu tünellerin sayısı, 1950li yıllarda sağlam ve etkisi kanıtlanmış bir endüstriyel teknik geliştirilene kadar sınırlı düzeyde kalmıştır; bu tekniğin geliştirilmesinden sonra ise birçok ülkede geniş ölçekli projelerin yapımına başlanabilmiştir. [3]

marmaray

[3]

marmaray

[4]

Sultan Abdülmecit döneminde planlanan Boğaz’ın altından geçiş hayali 150 yıl sonra gerçek oluyor 

İlk projesi 1860 yılında Sultan Abdülmecit tarafından hazırlatılan, ancak günün koşullarıyla gerçekleştirilmeyen, denizin altından İstanbul Boğazı’nı geçme rüyası, “Marmaray” ile 150 yıl sonra gerçek oluyor.

marmaray

[5]

Projenin bir benzeri 1902 yılında Amerikalı Mühendis Frederik E. Storm ile arkadaşları Frank Lindman ve Hilliker tarafından Sultan 2. Abdülhamid’e teklif edildi, ancak yine hayalde kaldı. [1]

Sultan II. Abdülhamid Han’ın ”Tünel-i Bahrî” (Tüp Geçit) Projesi

İstanbul’da ulaşım, tarih boyunca hep büyük bir mesele olarak gündemde kalmıştır. İki kıtayı ayıran boğazın bir şekilde geçirilmesi bu meselenin odak noktasını teşkil etmiştir. Haliç kısmında ulaşım daha az maliyete sahip gemi ve köprülerle sağlanmışsa da boğaz kısmında ulaşım bu kadar kolay olmamıştır. Buharlı gemilerin devreye girmesiyle bir nebze rahatlayan boğaz ulaşımı, daha sonraları demiryolu ve kara vasıtalarının artmasıyla köprü ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Bu sebeple boğazın iki yakasını birbirine bağlayacak köprü ve tünel (tüp geçit) çalışmaları tarih boyunca ve bilhassa son yüzyılda gündemden hiç düşmemiştir.

İlk Köprü Projesi

Bu çalışmaların ilki, köprü olarak 1500 yıllarında Leonardo da Vinci tarafından Sultan İkinci Bayezid Han’a sunulmuştur.Bu projede Haliç üzerine bir köprü düşünülmüş, ayrıca bir açılır kapanır köprünün de Boğaz’a yapılması teklif edilmiştir. Uzun yıllar böyle bir proje hayata geçmemiş, ancak 1836 yılına gelindiğinde Haliç’te ilk köprü hizmete girmiştir.

İstanbul Boğazı’nı Birleştirecek Tüp Geçit Projeleri 1,5 Asır Önce Yapılmıştı

Köprü projelerinden başka Osmanlı Devleti’nde deniz içinden ulaşımı sağlayacak çalışmalar da yapılmış, Sarayburnu ile Üsküdar arasında bir tüp geçit (tünel-i bahrî, cisr-i enbûbî) inşaası için çok sayıda proje çizilmiştir.

Arşivlerimizde bulunan ilk tüp geçit projesi teklifi, Galata ve Pera arasındaki tünelin mühendisi Euqene Henri Gavand tarafından yapılmıştır. Henri Gavand, şimdiki Karaköy-Galata tüneli işletmeye açıldıktan bir sene sonra, 1876′da Osmanlı hükümetine Boğaziçi’nde, Sarayburnu ve Üsküdar arasında bir tüp geçit projesi sunmuştur. Sarayburnu-Üsküdar arasının tüp geçitle bağlanması için ikinci proje ise 1891 yılında Fransız S.Preault tarafından sunulmuştur. [6]

marmaray

[6]

Marmaray

[7]

マルマライ計画: Marumaraikeikaku: Marmaray Planı

マルマライ: Marmaray [8] Bu iki kelime de benim tarafımdan ilgili sözlüğe eklenmiştir.

Japonya Başbakanı Shinzo Abe (安倍 晋三) [9] Marmaray’ın açılışı için İstanbulda. 29.10.2013 tarihinde Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın Shinzo Abe bir araya gelerek açılışı yapacaklardır. Bugün İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Topbaş’ı ziyaret etti.[10]

Shinzo Abe Kadir TopbaşShinzo Abe Recep Tayyip erdoğan

[11]

Katılımcılar: Romanya Başbakanı Victor Ponta, Romanya Ulaştırma Bakanı Ramona Manescu ve Dışişleri Bakanı George Cıamba, Afganistan Ulaştırma ve Sivil Havacılık Bakanı Dr. Davud Ali Najafı, Azerbaycan Ulaştırma Bakanı Ziya Mammadov, Bulgaristan Ulaştırma, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Bakanı Danail Papazov, Gürcistan Ekonomi ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı George Kvırıkashvılı, Moldova Ulaştırma ve Yol Altyapısı Bakanı Vasile Botnarı, Arnavutluk Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Edmond Haxhınasto, İspanya Bayındırlık Bakanı Ana Maria Pastor Julıan, Japonya Bakanlar Kurulu Sekreter vekili Katsunobu Kato, Kara, Altyapı, Ulaştırma ve Turizm Bakanlığı Kıdemli Bakan Yardımcısı Tsuyoshi Takagı, Kazakistan Bakan Yardımcısı Azat Bekturov, Almanya Ulaştırma, Bayındırlık ve Kentleşme Bakanlığı Müsteşarı Jan Muecke, Pakistan Limanlar ve Denizcilik Bakanlığı Müsteşarı Rukhsana Rehman. [12] T.C. Ulaştırma bakanı Sayın Binali Yıldırım [13].

Asrın Projesi olarak adlandırılan bu çalışma tüm milletimize hayırlı olması dileklerimle…

Îyilik yap, denize at, balık bîlmezse ‘Hâlık bîlîr. Atasözü [14, 15, 16]

Kaynaklar/References:

 1. http://osmanlilar.wordpress.com/tag/tup-gecit/
 2. http://www.demokratgebze.com.tr/marmaray-projesinde-son-durum-104971h.htm
 3. http://www.marmaray.com.tr/Projenintarihcesi.aspx
 4. http://www.rayhaber.com/2012/marmarayda-son-18-ay/
 5. http://dunyabulteni.net/?aType=haber&ArticleID=136154
 6. http://www.mmg.org.tr/10-teknik-geziler/432-mmg–marmaray-a-teknik-gezi-duzenledi.html
 7. http://www.marmaray.com
 8. http://www.jptr.org
 9. http://www.kantei.go.jp/index.html
 10. http://www.netgazete.com/turkiye/581623.html
 11. http://www.jiji.com/jc/zc?k=201309/2013090800104
 12. http://www.turkiyegazetesi.com.tr/gundem/95143.aspx
 13. http://www.turktime.com/haber/Ulastirma-Bakani-Binali-Yildirim-/255804
 14. Turkish Quotes I, Mehmet Keçeci; http://astore.amazon.com/mkececi-20/detail/151163233X
 15. Türkçe Alıntılar Cilt I, Mehmet Keçeci; http://astore.amazon.com/mkececi-20/detail/1507893345
 16. http://mehmetkececi.com/index.php?option=com_content&view=article&id=344

İlaçsız Hayat

İlâçsız Hayât

Drug-free Life

Mehmet Keçeci

18.10.2013

 

Şu anda tam 2 senedir hiçbir yapay veya doğal ilaç kullanmadım. [1] Büyük bir ihtimalle tüm, bütün insanların içinde ilaç kullanmadan yaşayanların oranı %1’in altında olduğunu tahmin ediyorum. Hele günümüzde yasa dışı ilaçların 14-64 [2] yaş arası kullanımı %10’u gördüğü bir dünyada yaşarken. [3] Bunu nasıl başardım ve ne gibi bir değişiklikler gördüm.

İlaçsız yaşamı başarmanın ilk şartı iradedir. Daha sonra bu irade ile hasta olmama direnci ve oluşan hastalıklarda küçük tedavilerle (nane limon, sirke, meyve, yeşil çay, ıhlamur, kuşburnu, kekik, baharat desteği) iyileşme sürecine girmektir. Fakat burada hasta olmamak için dikkat şarttır. Elinizden geldiğince doğal beslenmeye dikkat etmek gerekir. Hastalık oluşturucu bütün sebeplerden uzaklaşmak gerekir. Hayatımıza girmiş zararlı olabilecek şeyleri asgari düzeye indirmek gerekir. Şimdi bunları madde madde yazarsak:

 1. Doğru bir irade eğitimi.
 2. Doğru bir süreç takibi
 3. Doğal beslenme [4, 5]
 4. Temizliğe dikkat etme [6]
 5. Zararlı olabilecek tüm şeylerden uzaklaşma
 6. Dengeli, düzenli beslenme
 7. İyi bir uyku düzeni
 8. Düzenli bir hayat
 9. Zararı kesin olanlardan mutlak uzaklaşma
 10. Yasadışı ilaçlardan uzak durma
 11. Doğal dahi gözükse ilaç gibi kullanılanlardan uzak kalma
 12. Hafif ama sürekli idman, egzersiz, spor yapma
 13. Beyin ve hafıza çalışmaları yapma
 14. Huzurlu bir ortam (Belki de en önemlisi budur. Birileri sizin ve ailenizin, akrabalarınızın, çevrenizdeki insanların huzurunu bozduğunda, iftiralar yayarak rahatsız ettiklerinde (maalesef iftiralarda çağlar değişse de şekli değişse de devam etmektedirler. Bir zamanlar peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)’ yaptıkları gibi kapı kapı dolaşıp bu şair, mecnun, deli diyorlardı şimdilerde şizofren, psikopat, bilgisiz vs. gibi terimler kullanıyorlar. İnsan bazı şeyleri de yaşadıkça öğreniyor. Vay o aklı, hayali kıt iftiracıların [7, 8, 9, 10] haline…)
 15. Sertifikalı ürünler kullanma (RoSH, TSE, CE vs.)
 16. Sevilen işler, hobilerle uğraşma (satranç [11, 12, 13] , uçurtma [14], sudoku [15, 16, 17, 18], tangram [19, 20, 21 22], dama [23], go [24], icosian [25, 26], kripto [27], buzzword [28], bulmaca [44, 45] vs.)
 17. Tıbb-ı Nebevî’den yararlanınız.

Eğer bunları yaptığımızda ve tüm bağımlılık [29] ve zararlı şeylerden kurtulduğumuzda [30] kendimizi daha sağlıklı hissetmemiz kaçınılmazdır.

Zararlı olanlardan uzaklaşma:

 1. Sigara
 2. Alkol, alchol–> Alkolizm (alcholizm)
 3. Uyuşturucu (esrar/marijuana, eroin/heroin, kokain/cocaine, haşhaş/hashish/poppy, lsd)
 4. Coşku verici, vecde getirici, uçurucu, metamfetamin (ekstazi/ecstasy, inhalant, meth, methamphetamine, molly, rohypnol) [31]
 5. Psikoterapi (tıp dışı kullanım), psychotherapeutic (nonmedical)
 6. Steroid
 7. İllegal, yasadışı, taciz amaçlı, bozucu (illagal, unlawful, illicit, abuse, impair)
 8. Elektrik ve manyetik alanlardan uzaklaşma
 9. Radyoaktif alanlardan uzaklaşma [32, 33, 34]
 10. Zararlı ışınlardan uzaklaşma
 11. Ağır metallerden uzaklaşma (kurşun, cıva gibi)
 12. Fazla bilgisayar kullanımından ve TV seyretmeden kaçınma
 13. Reçetesiz ilaç kullanma

Yararları:

 1. Daha sağlıklı olduğunuzu göreceksiniz
 2. Harcamalarınız düşecek
 3. Beyin gücünüzü ve duygularınızı daha içi kontrol ve çözümleme, tahlil, analiz edeceksiniz.
 4. Hayata başka bir açıdan da bakmış olacaksınız.

Çözüm olamadıkları noktalar:

 1. Eğer cerrahi bir sorununuz varsa örneğin bel fıtığı gibi bu türlü bir yaklaşımla çözüm gelmeyecektir.
 2. Bakteri veya virüslere dayalı özelliklede inatçı olanlarla ilgili bir sorununuz varsa mutlaka önce tedavi olmanız gerekecektir.

Mısır’da yapılan kazılarda daha piramitler döneminde (MÖ 3000 – 1000) İmhotep gibi (MÖ 2667 – 2600) [35, 36, 37, 38, 39 , 40, 41] “Tıbbın Babası” olarak anılan ve ilk tıp ve mühendislik kitabı olan “Ahlâk Bilgisi” kitabın yazılmış bir medeniyette bile mumyalanmış zengin çocukların şeker kamışı yemelerinden dolayı şişman ve dişlerinin çürük çıkması doğal yaşamın yanındaki faktörlere de dikkat edilmesi gerekir. Yapay şekerden elinizden geldiğince uzak durunuz. Çayınıza şeker atmayınız veya 1 tane ile sınırlayınız. Kompostonuzu, hoşafınızı, meyve sularınıza şeker atmadan kullanınız.

Günümüzün tıbbını ve mantığını iyi takip ediniz. [42]

Bir Gençlik. Bir Gençlik. Sağına Soluna Bakmadan Tüm Bağımlılıklara Hayır Diyebilen Bir Gençlik.

Mehmet Keçeci [43]

Hepinize ilaçsız, dertsiz, hastalıksız bir hayat, ömür dilerim. Hasta olanlara da Rabbim (c.c.) acil şifâlar, devâlar, dermanlar versin. Kimseye dert verip derman aratmasın. Kendimizi, ailemizi ve çevremizi zararlı etkilerden koruyalım. Âmin…

Kaynaklar/References:

 1. http://www.mehmetkececi.com/index.php?option=com_content&view=article&id=310&Itemid=1323
 2. http://www.drugabuse.gov/publications/drugfacts/treatment-statistics
 3. http://www.cdc.gov/nchs/data/hus/hus12.pdf
 4. http://www.mehmetkececi.com/index.php?option=com_content&view=article&id=176&Itemid=583
 5. http://www.mehmetkececi.com/index.php?option=com_content&view=article&id=177:zamzam-water&catid=91:environment&Itemid=584
 6. http://www.mehmetkececi.com/index.php?option=com_content&view=article&id=225:disinfection&catid=83:health&Itemid=636
 7. http://www.mehmetkececi.com/index.php?option=com_content&view=article&id=308:slander&catid=82:law&Itemid=1320
 8. http://www.mehmetkececi.com/index.php?option=com_content&view=article&id=336:betraying-a-friend&catid=78:mehmet-kececi&Itemid=1464
 9. http://www.mehmetkececi.com/index.php?option=com_content&view=article&id=345
 10. http://www.mehmetkececi.com/index.php?option=com_content&view=article&id=317
 11. http://www.mehmetkececi.com/index.php?option=com_content&view=article&id=75:dimensional-thinking&catid=80:chess&Itemid=473
 12. http://www.mehmetkececi.com/index.php?option=com_content&view=article&id=236:kaf-mountain-operation&catid=80:chess&Itemid=678
 13. http://www.mehmetkececi.com/index.php?option=com_content&view=article&id=238:daily-chess&catid=80:chess&Itemid=680
 14. http://www.mehmetkececi.com/index.php?option=com_content&view=article&id=242
 15. http://www.mehmetkececi.com/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=788
 16. http://www.mehmetkececi.com/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=882
 17. http://www.mehmetkececi.com/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=883
 18. http://www.mehmetkececi.com/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=884
 19. http://www.mehmetkececi.com/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=1228
 20. http://www.mehmetkececi.com/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=1229
 21. http://www.mehmetkececi.com/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=1230
 22. http://www.mehmetkececi.com/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=1231
 23. http://www.mehmetkececi.com/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=1130
 24. http://www.mehmetkececi.com/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=1057
 25. http://www.mehmetkececi.com/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=1131
 26. http://www.mehmetkececi.com/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=1116
 27. http://mehmetkececi.com/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=1166
 28. http://mehmetkececi.com/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=1466
 29. http://www.mehmetkececi.com/index.php?option=com_content&view=article&id=202:dependence&catid=83:health&Itemid=609
 30. http://www.mehmetkececi.com/index.php?option=com_content&view=article&id=98&Itemid=503
 31. http://www.drugfree.org
 32. http://www.mehmetkececi.com/index.php?option=com_content&view=article&id=168:radiation-protection-methods&catid=83:health&Itemid=575
 33. http://issuu.com/hiperteknoloji/docs/radyasyondankorunma
 34. http://www.mehmetkececi.com/index.php?option=com_content&view=article&id=124:we-live-together-radiation&catid=83:health&Itemid=532
 35. http://mehmetkececi.com/index.php?option=com_content&view=article&id=180&Itemid=587
 36. http://www.sdplatform.com/Dergi/493/Tipta-bilisim-ve-fizikselteknolojik-yontemlere-giris.aspx
 37. http://www.mehmetkececi.com/index.php?option=com_content&view=article&id=354&Itemid=1565
 38. https://speakerdeck.com/mkececi/insanlik-bilim-ve-teknoloji-tarihi-bilgisayarlarin-tarihi
 39. http://www.slideshare.net/hiperteknoloji/insanlik-bilim-veteknolojitarihibilgisayarintarihi20132014
 40. http://www.authorstream.com/Presentation/kececimehmet-1954497-insanlik-bilim-ve-teknoloji-tarihi-bilgisayarin-2013-2014-2s/
 41. http://issuu.com/hiperteknoloji/docs/insanlik_bilim_ve_teknoloji_tarihi_
 42. http://mehmetkececi.com/index.php?option=com_content&view=article&id=130
 43. http://www.mehmetkececi.com/index.php?option=com_content&view=article&id=183
 44. http://www.mehmetkececi.com/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=1581
 45. http://www.mehmetkececi.com/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=1582

15.10.2013 Kurban Bayramı

15 Ekim/October 2013

10 Zilhicce 1434

2 Teşrinievvel 1429

Tüm İnsanlığın ve Müslümanların

Kurban Bayramını (İyd el-Adha, Eid al-Adha)

Kutlar,

Hayırlara Vesile Olmasını Dilerim.

Mehmet Keçeci 

 
Kurban Bayramı
 
 

Dell’den gelen bayram tebriği (her gelen tebriği yayınlayamasak ta bazılarını seçip yayınlıyorum)

Eid Al-Adha