RoSH

Restriction of the use of certain Hazardous Substances
 
RoSH

(Sağlığa Zararlı Maddelerin Kullanımının Kısıtlanması)

17.05.2007

RoHS, Avrupa Birliği tarafindan dikte edilen; elektronik cihaz üretiminin çevreye zarar vermemesi için, sağlığa zararlı maddelerin elektrikli ve elektronik ürünlerdeki kullanım miktarlarını kısıtlayan kurallardır.

Saglığa zararlı maddelerin kısıtlanması hem kapasitör, transistör, entegre devre, konnektör, vb gibi elektronik malzeme üreticileri için, hem de bu ürünleri kullanarak baskılı devre, yarı mamul veya mamul ürün yapan üreticiler için geçerlidir. Bu kurallara uymasi için firmalara Temmuz 2006 tarihine kadar mühlet tanınmıştır.

Bu tarihten sonra da zararlı maddelerin kullanimina eski ürünlerin tamiri nedeniyle müsaade edilebilmekte, ancak yeni üretimlerde RoHS kurallarina uyulmasi istenmektedir. Birçok firma şimdiden üretimlerini bu kurallar çerçevesinde yapmak üzere degisikliklere baslamistir. Dünyanin diger bölgeleri de benzer tedbirleri kabul etmislerdir. Bunlardan Japonya bu konudaki önlemleri ilk başlatan ülkedir. Avrupa Birligi Japonya”dan sonra gelmektedir. ABD ise Ocak 2007 tarihi itibariyle benzer uygulamaya geçmeyi hedeflemis olarak üçüncü sıradadir. Asya ülkeleri ve bilhassa üretimin büyük çogunlugunu yapan Çin”de bulunan ufak firmalar bu konuda yavaş davransa da, bu ülke yönetimleri RoHS kurallarina uyma konusunda kararlıdır.

Sağlığa zararlı maddeler nelerdir?

RoHS kurallari birçok kisi tarafindan “kursunsuz üretim” gibi algilansa da aslinda sagliga zararlı maddeler sadece kursundan ibaret degildir. RoHS kapsaminda kullanimi yasaklanan 6 madde ve müsaade edilen maksimum miktarlar sunlardir:

                                

-Cd Cadmium %0.01 ppm
-Hg Mercury (civa) %0.1 ppm
-Cr (VI) Hexavalent Chromium %0.1 ppm
-PBB Polybrominated Biphenyl %0.1 ppm
-PBDE Polybrominated Diphenyl Ether %0.1 ppm
-Pb Lead (kurşun) %0.1 ppm

 

ppm = parts per million (ağırlik cinsinden milyonda bir parça)

Sağlığa zararlı maddelerin kullanım yerleri sunlardir:

                                  

Kurşun Lehim, aktif ve pasif elektronik malzeme, terminasyon uçlari, baskili devre kaplamalari, cam, akü ve piller.
 
Cadmiyum Elektoliz kaplamalar, plastik malzeme, sensörler, NiCd piller, kivilcim çikaran kontaklar.
 
Civa Piller, anahtarlar, sensörler, röleler, floresan lamblalar, vs.
 
Hexavalent Chromium Krom, kaplamalar
 
PBB-PBDE Alev almayi önleyici malzeme

Elektronik malzemelerdeki Kurşun sagligimizi nasil etkiliyor?

Zararlı maddelerden bilhassa Kurşun sagligimiz açisindan önemlidir. Kursunun hem solunum hem de sindirim yoluyla alinmasi saglik sorunlari yaratabilmektedir. Bu yüzden pillerdeki, boyalardaki, borulardaki ve benzindeki Kurşun kullanimi yakin geçmiste büyük ölçüde terk edilmistir. Kursunun zehirli etkisinden en fazla zarar gören organlar sunlardir:

 

 • Merkezi sinir sistemi (bilhassa çocuklarda)
 •  

   

  • Böbrekler
  • Üreme sistemleri

   Yogun miktarda Kurşun alan bünyelerde reaksiyon süresinin uzamasi, parmaklarda zayiflik, el ve ayak bileklerinde zayiflik, hafiza kaybi ve kan hastaliklari gibi sorunlar görülmektedir.

   Elektronik malzemelerdeki Kurşun bize nasil bulasiyor?

   Çöpe atilan elektronik malzeme ve cihazlarin içinde bulunan Kurşun, asitli yagmur sulariyla (hava kirliliginden dolayi yagmur sulari topraga düsmeden önce asit içerecek hale gelebilmektedir) yikanarak toprak altindaki su havzalarina karismaktadir. Bu suyu kullanan canlilar ise suyun içinde bulunan kursundan etkilenmektedir. RoHS kapsaminda bu zararlı maddenin yer alti sularina karismasi engellenmeye çalisilmaktadir. Ayni sekilde, daha sonra deginecegimiz WEEE standartlari kapsaminda da elektronik ürünlerin çöpe atilmasi bazi kurallara baglanmaktadir. Bu kurallar kapsaminda ürünlerin tekrar kazanilmasi veya hammaddelerine ayristirilmasi için gerekli toplama islemlerini; üretici firmalarin tasarlamasi, organize etmesi ve finansmanina katkida bulunmasi gerekmektedir.

   RoHS kapsamindan etkilenen ürünler sunlardir:

  • Ev elektronigi
  • IT ve haberlesme cihazlari
  • Tüketici ürünleri
  • Aydinlanma ürünleri
  • Elektrik ve elektronik aletler (sabit ve büyük endüstriyel cihazlar hariç)
  • Oyuncaklar, eglence ve spor için üretilen ürünler
  • Otomatik atik cihazlari

   Etkilenen is sahalari ise sunlardir:

  • Kendi markasi altinda elektrik ve elektronik cihaz üretimi ve satisi yapanlar.
  • Baska üreticiler tarafindan yapilan ürünleri kendi markasi altinda satanlar.
  • Üye ülkelere profesyonel olarak elektronik ürün ithalati ve ihracati yapanlar.

   RoHS standardina uymamanin cezasi nedir?

   Bu konuda her Avrupa Birligi ülkesi kendisine göre kanun ve kurallar koymaktadir. Ingiltere Ticaret ve Içisleri Departmani tarafindan önerilen cezalar su sekildedir:

   RoHS uyumlu olmayan ürünle ilgili olarak: Ürünün pazarda yasaklanmasi.

   RoHS ihlalinden sorumlu olan kisilerle ilgili olarak: 3ay ila 2 yıl arası hapis ve en az 5,000 Sterlin para cezasi.

   RoHS Sartlarinda Üretim

   RoHS kurallara uygun olarak üretilmis malzemelerin ürün kodlarinda bazi firmalar degisiklik yaparken bazi firmalar ürün kodlarini degistirmemeyi, ancak paketleme esnasinda “RoHS uyumludur” ibaresi kullanmayi tercih etmistir.

   Sagliga zararlı maddeler üretimde birçok faydalar saglamaktadir ve bunlardan vazgeçmek bazi üretim zorluklarini da beraberinde getirecektir.

                              

   Zararlı Madde Yerine Önerilen Madde ve Dezavantaji
   Kurşun/Kalay İçeren Lehim Kalay ile baska metal bilesenleri içeren lehim
    Kurşun içermeyen lehim daha yüksek derecelerde erimektedir.
   Gümüş/Cadmium Oksit Gümüş/Kalay Oksit
    Kontaktlar”daki verimlilik ayni degildir. Bazi durumlarda ürünlerin kullanım ömrü kisalabilir.
   Cıvalı Kontaktlar Altin kaplama kontaktlar
    Ömür süresi çok daha kisadir ve civa kullanmadan zero-bounce kontakt elde etmek mümkün degildir.
   Hexavalent Chromium Çesitli malzemeler kullanilabilir.
    Etkileri daha azdir.
   PBB-PBDE Çesitli malzemeler kullanilabilir.
    Ayni etkiyi saglamak için daha fazla malzeme kullanimi gerekmektedir.

   Lehim Sorunları

   Lehimleme konusunda karisik teknolojilerin (yani kursunlu lehimle RoHS uyumlu yüzey, RoHS uyumlu lehimle de kursunlu yüzey) kullanilabilirligi konusunda degisik görüsler vardir. Bazi makaleler kursunsuz lehim için tasarlanmis yeni ürünlere kursunlu lehim bulasirsa lehimlenen kontaktlarin güvenirliginin önemli ölçüde azalacagini belirtmektedir. Bazi makaleler ise RoHS uyumlu pasif elektronik malzemede kursunlu lehimin basariyla kullanilabildigini söylemektedir. Gene de en dogru yöntem, ürünlerin kendi teknolojisine uygun lehim kullanmaktir (yani, eski ürünlerde kursunlu lehim, yeni ürünlerde ise kursunsuz lehim). Eger kursunlu ve kursunsuz teknolojiler karisik olarak kullanilacaksa malzeme üreticisinin bu konudaki önerilerinin incelenmesi önerilmektedir. Tüm üreticilerin hemfikir oldugu konu ise, karisik teknoloji kullaniminda Ball Grid Array (BGA – Kare entegre devrelerin altindaki yuvarlak lehim adaciklari) türündeki lehim adaciklarinda problem olacagidir.

   Kursunsuz lehimlemede dikkat edilmesi gereken sorunlu konulardan bazilari sunlardir:

   Sıcaklık

   Kursunsuz lehim için daha yüksek dereceler gerekmektedir. Kursunlu lehim için uygun olan derece (60/40 kalay/Kurşun için) yaklasik 180°C iken, kursunsuz lehim için (kalay/bakir) gerekli olan sicaklik 227°C civarindadir. Bu da birçok üretim tesisindeki havyalarin degistirilmesi (ayarlanabiliyor ise sicaklik derecelerinin arttirilmasi), dalga lehim makinelerinin degistirilmesi veya yenilenmesi anlamina gelmektedir. Yüzeyi Kurşun/Kalay bilesimiyle kapli baskili devreler ve malzemeler kursunsuz lehim banyosundan geçirilirse malzemelerin üzerindeki kursunun zamanla banyoyu kirletme tehlikesi oldugundan kursunlu ve kursunsuz lehim banyolarinin ayrilmasi gerekmektedir. Kalayin baska maddelerle bilesimleri daha düsük erime dereceleri saglayabilmektedir. Ancak, bu karisimlari saglayacak hammadde tabiatta Kurşun kadar bol bulunmamaktadir. Bazi kalay bilesimleri ve erime dereceleri asagida gösterilmistir.

                                 

   Kalay-Bakır 227°C
   Kalay-Gümüş 221°C
   Kalay-Gümüş-Bakır 217°C
   Kalay-Gümüş-Bizmut 205 – 215°C
   Kalay-Çinko 199°C
   Kalay-Kurşun 183°C
   Kalay-Bizmut 138°C

    

   RoHS standardina göre baskili devrelerin yeniden tasarlanmasi ve hangi sicakliklarin uygulanacagi, ne tür lehim kullanilacagi konusunda baskili devre üzerinde bilgi veren bir yer ayrilmasi gerekmektedir. Bu bilgiler degisik lehimleme yöntemlerini de (SMT, dalga lehim ve havya ile lehim) kapsayacak kadar detayli olabilmektedir. RoHS için standart bir isaretleme olmayip, her firma kendisine göre bir amblem seçmistir. Bazi firmalar “kursunsuz” anlaminda üstü çizili Pb sembolünü kullanirken (sekil-1), bazi firmalar da zararlı maddelerin sadece kursundan ibaret olmadigini vurgularcasina RoHS kelimesi içeren semboller kullanmaktadir (sekil-2).

            

    


    Sekil – 1
    
    
    
    
            

    

   Sekil – 2

    

   Baskili devre üzerinde hangi lehim bileseni kullanilmasi gerektigi ile ilgili olarak elips içine yerlestirilen bir “e” harfi ve yaninda da bir numara kullanilmaktadir (Sekil-3).

        

    


    Sekil – 3

    

   Kalay bilesenleri için “e” harfinin yaninda kullanilan numaralarin anlamlari asagida gösterilmistir.

                                         

    

   e1
    

   SnAgCu (Bu bilesen e2 kategorisinde gösterilmez)
    

   e2
    

   Bizmut (Bi) veya Çinko (Zn) içermeyen Kalay (Sn) bilesenleri (SnAgCu hariç)
    

   e3
    

   Kalay (Sn)
    

   e4
    

   Kiymetli metaller (Ag, Au, NiPd, NiPdAu gibi) (Sn hariç)
    

   e5
    

   SnZn, SnZnx (Bi hariç)
    

   e6
    

   Bizmut (Bi) içeren bilesenler
    

   e7
    

   Indium içeren düsük dereceli (< 150°C) lehim (Bi hariç)

    

   Asagida (Sekil-4) paket üzerine yapistirilan etiketlerden bir örnek gösterilmektedir.

         

    

   RoSH
    Sekil – 4

    

   Kursunsuz lehimleme esnasinda daha fazla pasta kullanimi ve havya ucunun lehimlenecek yüzeye daha uzun süre temas etmesi (isisini aktarabilmesi için) gerekmektedir. Ayrica, kursunsuz lehim digeri kadar akiskan degildir. Kursunsuz lehimlemeden sonraki görünüm kursunlu lehimin parlakligina sahip degildir. Malzemeye bulasan lehim de kursunlu lehimde oldugu gibi aralari yumusak meyillerle doldurmamakta, daha keskin hatlarla ve daha ince bir tabaka olarak lehim yapilan yüzeyi kaplamaktadir. Bu da sanki saglikli bir lehim yapilmamis izlenimini vermektedir. Ancak, bu görünüm yanilticidir ve lehim kalitesinden endise etmeye gerek yoktur.

   Kursunsuz lehimleme için arttirilan isi lehimlenen kablolarin veya konnektörlerin plastik izolasyonunu eritebilmekte veya hassas elektronik malzemelere zarar verebilmektedir.

   Tin Whiskers – (Kalay biyiklar -kalay killanma)

   Saf kalay ile yapilan lehimleme islemlerinde bazi sicaklik ve nemlilik sartlarinda kalayin yüzeyinde kil seklinde uzayan kristaller olusmaktadir. Kalay için bu davranis sekli metalurjide bilinen bir olaydir. Bu kristallerin uzunluklari birkaç yüz mikronu bulabilmekte ve birbirine çok yakin geçen baskili devre yollarinda kisa devre yaratma riski olusturmaktadir. Bu durum genellikle baskili devre üzerinde yogun yerlesim gerektiren uzay, silah ve tip endüstrileri için problem olmaktadir. Bazi üreticiler bu davranisi engellemek için kalay ile baska birtakim metallerin karisimini kullanmaktadir. Ancak, bu da hammadde temini açisindan isi zorlastiran pahali bir yöntemdir. Bir diger çözüm ise baskili devrelerin yeniden tasarlanarak birbirine çok yakin giden yollarin aralarinin açilmasi olabilir.

   Popcorn Reaction (Patlamis Mısır Reaksiyonu)

   Transistör, entegre devre, seramik kondansatör gibi döküm (mold) teknolojisi kullanan bazi elektronik malzemelerin içinde üretim esnasinda nem kalabilmektedir. Lehimleme esnasinda sicaklik 100°C üzerine çikinca bu nem gaz haline gelebilmekte ve yarattigi basinçla üzerindeki döküm malzemesini patlatabilmektedir. Kursunsuz lehimleme isisinin artmasi bu riski de arttirmaktadir.

   Filet Lifting (Lehimin kalkması)

   Kursunsuz lehim sogurken daha fazla büzülmekte ve baskili devre üzerindeki lehim adacigindan yükselmektedir. Bazi durumlarda yükselen lehimin baskili devre üzerindeki adaciktan uzaklastigi, bazi durumlarda ise yapistigi adacigi da beraberinde yükselttigi gözlemlenmistir. Genellikle bu durumlarda elektriksel temas kaybedilmemekte ve sorun yasanmamaktadir. Gene de üreticiler böyle bir durumla karsi karsiya kalmayi arzu etmemektedirler. Bazi durumlarda ise yükselen lehim yapistigi adacigi kopartarak ikiye bölmekte, elektriksel temasi da kaybedebilmektedir. Bu tür sorunlarin üstesinden gelebilmek için uygulanan yöntemler sunlardir:

  • Kalay-Bizmut bilesenlerini kullanmamak (bu tür bilesenler sogurken daha fazla büzüsmektedir).
  • RoHS uyumlu yüzeylere kursunlu lehimin bulasmasini engellemek (kursunlu bilesenler RoHS yüzeylerin soguma karakteristiklerini degistirmekte ve büzüsmenin artmasina sebep olmaktadir).
  • Lehimleme isleminden sonra baskili devreyi daha hizli sogutmak (üfleme yoluyla hizli bir sogumanin saglanmasi baskili devre üzerindeki bölgeler arasi sicaklik farkini azaltmakta ve lehimin yükselmesini önlemektedir).

   WEEE Waste Electrical & Electronic Equipment
   (Atik Elektriksel ve Elektronik Cihazlar)

   WEEE kurallari elektrik ve elektronik cihazlarin geri dönüsüm ve geri kazanim (tamir ve/veya upgrade gibi yöntemlerle) oranini arttirmak ve üreticileri bu yönde daha bilinçli kilmak için düsünülmüstür. Bu kapsamda firmalar; tasarimlarini ve üretimlerini modüler, tamir edilebilir, yükseltilebilir özelliklerde yapmaya tesvik edilmektedirler. Özellikle bilgisayar sektöründe daha yüksek kapasiteli birimlerin ve daha hizli islemcilerin çikmasiyla ürünler ekonomik ömrünü tüketmeden çöpe atilmaktadir. Dünya üzerinde her yil çöpe atilan elektronik ürün miktari 6 milyon ton civarindadir. Bu hem tabiati kirletmekte, hem de dünyanin fakir bölgelerinde bilgisayar imkanina sahip olmayan nüfusa saglanabilecek katkilari ortadan kaldirmaktadir. Ayrica, bir hammaddenin atiklardan geri kazanilmasi maden yataklarini isletmekten veya yeni maden yataklari aramaktan daha ekonomik olmaktadir. Birlesmis Milletler tarafindan yaptirilan bir arastirmaya göre bir bilgisayarin üretimi için agirligi kadar kimyasal madde (birçogu zehirli), agirliginin 10 kati kadar fosil tabanli yakit (ki bu da global isinmayi arttirmaktadir) ve 1.5 ton kadar da su kullanilmaktadir. Bu yüzden, dünya üzerinde geri dönüsüm ve geri kazanim giderek daha fazla arzu edilir hale gelmistir. Geri dönüsüm ve geri kazanim düsüncesinden etkilenen ürünler RoHS benzeri olmakla birlikte biraz daha detayli olup sunlardan olusmaktadir:

  • Ev elektronigi (küçük cihazlar)
  • Ev elektronigi (büyük cihazlar)
  • IT ve haberlesme cihazlari
  • Tüketici ürünleri
  • Aydinlanma ürünleri
  • Elektrik ve elektronik aletler (sabit ve büyük endüstriyel cihazlar hariç)
  • Oyuncaklar, eglence ve spor için üretilen ürünler
  • Tibbi cihazlar (implant ürünleri ve enfeksiyon tasiyanlar hariç)
  • Ölçüm ve kontrol cihazlari
  • Otomatik atik cihazlari

   WEEE kapsamindaki cihazlarin geri dönüsümü için bu cihazlarin; toplanmasi, hammaddelerinin ayristirilmasi veya tamir edilerek geri kazanilmasi hedeflenmistir. Bu islemleri organize etmek ve gerekli finansmani saglamak sorumlulugu üreticilere yüklenmistir. Üreticiler bunu tek baslarina veya birleserek toplu halde yapma serbestisine sahiptir. Paralelde yürütülen RoHS standartlari sayesinde çalisanlarin fazla miktarda zararlı maddelere maruz kalmamasi saglanarak geri dönüsüm esnasinda çok özel önlemlere gerek olmayacagi ve ayristirma masraflarinin da azalacagi düsünülmektedir. Bu islemlerden dolayi ürün maliyetlerinde %1-2 arasinda bir artis olabilecegi hesaplanmistir.

    

   WEEE tarafindan hem toplama hem de geri dönüsüm miktarlari için hedefler koymaktadir. Bu konuda her ülke kendi hedefini belirlemektedir. WEEE standartlari üreticilerin sorumluluklari açisindan 13 Agustos 2005 tarihinde baslamis olup atik toplama ve ayristirma hedefleri için son tarih 1 Aralik 2006 olarak belirlenmistir. Ingiltere”nin belirledigi hedef, bu tarihte ev basina 4 kg WEEE ürünü toplamak seklindedir (is çevreleri için hedef henüz belirlenmemistir). Irlanda ise 2 senelik uzatma hakkini kullanarak bu tarihi 1 Aralik 2008 olarak belirlemistir (Irlanda ve Yunanistan için gerek altyapi eksikligi, gerekse elektronik cihaz kullaniminin daha az seviyede olmasi nedeniyle atik toplama hedefleri için 2 senelik ek süre hakki taninmistir). Irlanda”da WEEE ihlalleri için öngörülen en fazla ceza �15,000,000 ve/veya 10 yil hapis olarak belirlenmistir.

   Birçok firma gerek WEEE nedeniyle, gerekse RoHS nedeniyle üretimini yeniden tasarlamak durumunda kalabilecektir. Bu nedenle, bazi modeller veya ürünler piyasadan kalkarken bazi yeni modeller veya ürünler de piyasaya çikabilecektir.

   WEEE kurallarinin isletilmesi genel olarak söyledir:

  • Üye ülkeler kendi ülkelerindeki WEEE kapsamina giren üreticileri bildirecek ve kayit altina alinmasini saglayacaktir.
  • Perakende saticilar sattiklari ürüne karsilik tüketicinin iade etmek istedigi WEEE uyumlu elektronik esya varsa bunu kabul etmek mecburiyetindedir (eskisini getirene indirimli yeni mal veren kampanyalar gibi). Kampanya yoksa eski ürün sifir ücretten de iade edilebilecektir. Yeni ürün alimini gerçeklestiren müsteriye eski mali iade etmesi için 15 gün süre taninacaktir.
  • Buzdolabi, çamasir makinesi, firin gibi büyük ve agir elektrikli esyalari eve teslim eden satici eski esyayi da derhal teslim almakla yükümlüdür (eger eski esya kullanildigi yerden/tesisattan sökülmüs, temizlenmis ve teslim edilmeye hazirsa). Eger eski esya o anda teslim alinmaya hazir degilse, tüketici eski esyayi 30 gün içinde iade edebilecektir.
  • WEEE ürünlerini teslim alabilmesi için saticilarin bir form doldurarak (�20) gibi cüzi bir ücret ödeyerek) yerel makamlara kaydolmasi gerekmektedir. Ancak bu sekilde kaydi olan saticilar eski WEEE ürünlerini yerel makamlarin gösterecegi toplama merkezlerine dökebileceklerdir.
  • Saticilar WEEE ürünlerini yerel toplama merkezlerine dökerken ayrica bir ücret ödemeyecektir.
  • WEEE isaretli ürünlerin tüketici tarafindan çöpe atilmasi engellenmistir. Tüketici bu tür ürünleri kayitli saticilar üzerinden toplama merkezlerine gönderebilecek, bunun için de herhangi bir masraf yapmayacaktir. WEEE ürünlerinin tüketiciler veya yetkili olmayan saticilar tarafindan çöpe atilmasini engellemek için ürünlerin üzerinde buna iliskin bir etiket (Sekil-5) bulunacaktir.
       
    

    
    Sekil – 5

   

  (Visited 37 times, 1 visits today)
  Mehmet Keçeci on FacebookMehmet Keçeci on GithubMehmet Keçeci on GoogleMehmet Keçeci on InstagramMehmet Keçeci on LinkedinMehmet Keçeci on PinterestMehmet Keçeci on RssMehmet Keçeci on TwitterMehmet Keçeci on VimeoMehmet Keçeci on WordpressMehmet Keçeci on Youtube
  Mehmet Keçeci
  Physicist
  Mehmet Keçeci (Kececi, Kecheci)
  PhD. Student in Physics, 2001-3+2018 (Thesis Term): Fizik doktora öğrencisi, Tez dönemi.
  Master of Science in Physics (MSc.): Fizik Bilim Uzmanı (1998-2001)
  Occupational Safety Specialist, OSS: İş Güvenliği Uzmanı, İGU, 2016
  Portion of Lesson is finished 2001-2003 (PhD. Doctorate - Physics)
  Physicist: Fizikçi

  Mefumetto Kecheji
  メフメット ケチェジ
  めふめつと けちえじ
  محمت (محمد) كچه‌جى
  Мехмет Кечеджи

  Research Areas: Quantum Field Theory (QFT), Instanton, Conformal Field Theory (CFT), High Energy Physics (HEP), Particle Physics, High Magnetic Fields, Hydrocarbons Behaviour, Biophysics, Astrophysics, Cosmology, Cosmogony, Bioinformatics, Nanotechnology, Programming Languages, Web Servers, Information Technology (IT), Software, Operating Systems (OSs), History of Science and Technology, Philosophy of Science, Ethics, Science and Technology Management, Leadership, Morals and Religion, Interdisciplinary Relationship, Health Information System (HIS), Occupational Safety, Data Bases, Big Data, Superconductivity, Medical Physics, Radioactivity, Internet of Things (IoTs), Mathematical Physics, Electronics, Intelligent Systems, Education, Physics Education, Philosophy of Physics, Book/e-Book Publish & Edit, CMS, SEO, E-Learning, LMS, L&D, Open Digital Badges, Blockchain, Cryptocurrency.

  Affiliation Scientific Journals, Duty at International Scientific Publications: Reviewer

  International Scientific Programs: Member of Technical Program Committee (TPC)

  International Papers: 2n-Dimensional at Fujii Model Instanton-Like Solutions and Coupling Constant's Role between Instantons with Higher Derivatives. Turkish Journal of Physics
  Turk. J. Phys., 35, (2011), 173-178. Mehmet Keçeci
  DOI: 10.3906/fiz-1012-66

  Online CV (Keçeci Model CV)
  1. https://issuu.com/hiperteknoloji/docs/cv-mk (English: Keçeci Model CV, updated: Güncellenen)
  2. https://www.kotobee.com/ebook/mkececi#/loading (English: Keçeci Model CV)
  3. https://education.microsoft.com/Story/Lesson?token=v9eGC (English)
  4. https://education.microsoft.com/Story/Lesson?token=k0o4P (Turkish)
  5. https://1drv.ms/o/s!AhhtzpemsW4-hGelP3_wPK3xU9al (English)
  6. https://1drv.ms/o/s!AhhtzpemsW4-hGvMecE0bYVR2I3N (Turkish)
  7. https://www.youtube.com/watch?v=jq2r7-suRkw
  8. https://vimeo.com/218462945
  9. http://fliphtml5.com/bookcase/fxth
  10. https://mix.office.com/watch/iqdf24j1efu4
  11. https://docs.google.com/presentation/d/1ZR8BapjoTxcyuY-YuPFUUZvtHTiJRawEFNsn0f2XjX4/pub
  12. https://sway.com/2CKhCaImWnWPz83I
  13. https://docs.com/kececi/6848/kececi-model-cv
  14. https://www.slideshare.net/hiperteknoloji/kececi-model-cv
  15. https://issuu.com/hiperteknoloji/docs/cv-mk
  16. https://education.microsoft.com/Status?token=EeDJmtL6

  Leave a Comment