Felaketlere Tanıklık Etme ve Onları Anlama

Felaketlere Tanıklık Etme ve Onları Anlama

Witness: Disasters Around The World

Mehmet Keçeci

14.02.2012

Dünyadaki felaketlerin bir kısmı ben geliyorum dese dahi (Nedensel) aslında onların yapısında “Kaotik” ve “Doğrusal olmayan/non-Linear” bir yön vardır. Fakat insanoğlu bunu değerlendirirken sanki her zaman olacakmış gibi hazır olmak zorundadır. Bu normal zamanlarda insanlara ağır gelirken hatta ve hatta lüzumsuzmuş gibi gelebilir ama bazı olaylar tarihi tecrübelerin birikimi ile oluşur ve çoğu zamanda bir insan hayatına sığmazlar.

Dünya oluşurken patlayan bir yıldız (süpernova) sonucu Dünyaya gelen ağır elemenler (demir ötesi) Dünya’mızın her tarafına farklı oranlarda dağılmış ve Dünyanın soğuma süresinde çökelerek magmanın oluşumunu oluşturmuşlardır. Magmamız hala çok sıcak ve Dünyanın dönmesi ile içerisinde farklı çalkantı oluşturmaktadır. Bu da zaman içinde yer katmanlarına farklı basılar oluşturarak magmaları, depremleri tetiklemektedir. Bu dalgalanmalar zaman içinde değiştiğinden doğrusal bir hesaplama yapılamaz fakat istatiksel olarak yaklaşık hesaplanabilir. Bu yüzden çevremizden başlayarak bu olaylara hazırlıklı olacak yönde atılımlar yapmalıyız.

Bunun en önemli ayağı devlet kurumlarının buna hazır olmasıdır. Bunun en güzel örneği Gölcük depremi ile Van depremini karşılaştırdığımızda ortaya çıkar. Gölcük depreminin hemen arkasında Gölcükteydim (1988’de Gölcükte öğretmenlik yaptığımdan oradaki bir çok insanı tanımış ve bir çok öğrencim olmuştu. Tabii ki onlar içinde ölenler oldu. Onların hepsine Rabbimden mağfiret dilerim.). 1999-2000 yılında da Yalova’da öğretmenlik yaptığımdan oradaki durumu da çok iyi biliyorum. Her iki depreme sistemli olarak yapılan müdahaleleri ele aldığımızda arada yüzlerce kat fark olduğunu açıkça belirtmem gerekir.

Gölcük depreminde sınıfta kalan hem hükümet hem de devlet olmuştur Van depreminde ise sınıfı geçen hem hükümet hem de devlet olmuştur. Tabii ki ilk defa bu kadar büyük ve sistemli bir şekilde Van depremine müdahale gerçekleştiğinden bazı yeni gözden geçirmelerin yapılması da zamanın ve teknolojinin gereğidir.

Her zaman en kötü senaryolarımız olmalı ve onlara nasıl müdâhale edeceğimizle ilgili de her zamân en iyi senaryolarımız da olmalıdır. Yâni iyilik harekâtı senaryolarımız her zamân aktif hâlde zaten çalışıyor olmalıdır. Bu ise sadece yerel olmanın ötesinde dünya çapında çalışan bir sistemle olabilir. Her zamân en iyiye ve hayırlara ulaşmanız dileğimle…

İstanbul/Türkiye

11.04.2012 Endonezya Depremi-8,7 sonucu eklenmiştir.

(Visited 6 times, 1 visits today)
Mehmet Keçeci on FacebookMehmet Keçeci on GithubMehmet Keçeci on GoogleMehmet Keçeci on InstagramMehmet Keçeci on LinkedinMehmet Keçeci on PinterestMehmet Keçeci on RssMehmet Keçeci on TwitterMehmet Keçeci on VimeoMehmet Keçeci on WordpressMehmet Keçeci on Youtube
Mehmet Keçeci
Physicist
Mehmet Keçeci (Kececi, Kecheci)
PhD. Student in Physics, 2001-3+2018 (Thesis Term): Fizik doktora öğrencisi, Tez dönemi.
Master of Science in Physics (MSc.): Fizik Bilim Uzmanı (1998-2001)
Occupational Safety Specialist, OSS: İş Güvenliği Uzmanı, İGU, 2016
Portion of Lesson is finished 2001-2003 (PhD. Doctorate - Physics)
Physicist: Fizikçi

Mefumetto Kecheji
メフメット ケチェジ
めふめつと けちえじ
محمت (محمد) كچه‌جى
Мехмет Кечеджи

Research Areas: Quantum Field Theory (QFT), Instanton, Conformal Field Theory (CFT), High Energy Physics (HEP), Particle Physics, High Magnetic Fields, Hydrocarbons Behaviour, Biophysics, Astrophysics, Cosmology, Cosmogony, Bioinformatics, Nanotechnology, Programming Languages, Web Servers, Information Technology (IT), Software, Operating Systems (OSs), History of Science and Technology, Philosophy of Science, Ethics, Science and Technology Management, Leadership, Morals and Religion, Interdisciplinary Relationship, Health Information System (HIS), Occupational Safety, Data Bases, Big Data, Superconductivity, Medical Physics, Radioactivity, Internet of Things (IoTs), Mathematical Physics, Electronics, Intelligent Systems, Education, Physics Education, Philosophy of Physics, Book/e-Book Publish & Edit, CMS, SEO, E-Learning, LMS, L&D, Open Digital Badges, Blockchain, Cryptocurrency.

Affiliation Scientific Journals, Duty at International Scientific Publications: Reviewer

International Scientific Programs: Member of Technical Program Committee (TPC)

International Papers: 2n-Dimensional at Fujii Model Instanton-Like Solutions and Coupling Constant's Role between Instantons with Higher Derivatives. Turkish Journal of Physics
Turk. J. Phys., 35, (2011), 173-178. Mehmet Keçeci
DOI: 10.3906/fiz-1012-66

Online CV (Keçeci Model CV)
1. https://issuu.com/hiperteknoloji/docs/cv-mk (English: Keçeci Model CV, updated: Güncellenen)
2. https://www.kotobee.com/ebook/mkececi#/loading (English: Keçeci Model CV)
3. https://education.microsoft.com/Story/Lesson?token=v9eGC (English)
4. https://education.microsoft.com/Story/Lesson?token=k0o4P (Turkish)
5. https://1drv.ms/o/s!AhhtzpemsW4-hGelP3_wPK3xU9al (English)
6. https://1drv.ms/o/s!AhhtzpemsW4-hGvMecE0bYVR2I3N (Turkish)
7. https://www.youtube.com/watch?v=jq2r7-suRkw
8. https://vimeo.com/218462945
9. http://fliphtml5.com/bookcase/fxth
10. https://mix.office.com/watch/iqdf24j1efu4
11. https://docs.google.com/presentation/d/1ZR8BapjoTxcyuY-YuPFUUZvtHTiJRawEFNsn0f2XjX4/pub
12. https://sway.com/2CKhCaImWnWPz83I
13. https://docs.com/kececi/6848/kececi-model-cv
14. https://www.slideshare.net/hiperteknoloji/kececi-model-cv
15. https://issuu.com/hiperteknoloji/docs/cv-mk
16. https://education.microsoft.com/Status?token=EeDJmtL6

Leave a Comment