İşletim Sistemleri Şöleni

İşletim Sistemleri Şöleni

Operating Systems Feast

Mehmet Keçeci

22.02.2012 03:16 İstanbul

    Dünya üzerinde yüzlerce işletim sistemi var ve işletim sistemi (İS, OS), ofis programları, bilimsel programlar, oyun programları, ders programları, internet, sosyal medya, tarayıcılar, e-mail yazılımları, e-ticaret, sunucu/server yazılımları artık hayatımızın kaçınılmaz birer parçaları olmuşlardır.

    Bir kişi hayatı boyunca neredeyse bunların yüzlercesinden binlercesine kadar kullanıyor ve kullanılıyor. Her birisi için ödeme yapmaya kalksa milyarları bulan meblağlar karşısına çıkacak. Burada bir tarafta telif hakları diğer tarafta kaçınılmaz olan ihtiyaçlar. Bunun en güzel çözümü ücretsiz işletim sistemleri, tarayıcılar ve programların olması. Hele bazı işletim sistemlerine ve ofis programlarına her 3-5 senede bir ücret ödemek gittikçe yaygınlaşan bilişim zaruretinde asgariye indirilmesi hatta ve hatta bireysel ve ticari olarak ayrılıp bireysel kullanımların ücretsizleştirilmesi gelecekte daha da artacağı kanısındayım.

    Bu yüzden ücretli yazılımları daha çok kullanmalı ve onlara daha aşina olmalıyız. Ben hem bunun için hem de projelerim için şu anda bilgisayarımda 50 tane işletim sistemi binlerce program yüklü (sadece bir işletim sisteminde 1000’e yakın program kurulu). İşletim sistemlerini 100’e çıkartırken de yeni ve Türkiye ve Türkçe varsayılanları ile gelen bir işletim sistemi (MehmetOS, KeçeciOS, İstanbulOS) projesini de tekrar ele almaya başladım. Hem benim hem de öğrenci ve akademik çalışma yapan ve yapmayı düşünenler için birçok programı hazır içeren (Cern Scientific Linux, Fedora Scientific Linux, Edubuntu (Education Ubuntu)) gibi örneklerini göz önüne alarak tatbikî bizim Pardus’da bizim için önemli bir kaynak olacaktır. Yani düşüncem bilimsel ve her yaştaki insanın rahatlıkla kullanabileceği özellikle Türkçe varsayılanı ile gelen bir işletim sistemi olacaktır.

    Günümüzde Unix–> Linux/BSD (Debian, Ubuntu, Fedora, CentOS, Mandriva, openSUSE, Linux Mint, Solaris, DesktopBSD, …BSD, … Linux, Gentoo, PC LinuxOS, Puppy Slako, Arch, Slackware, Pardus, Salix, Tiny Core, PartedMagic, Porteus, Slitaz, Mageia, Dreamstudio, Knoppix vs.) tabanlı işletim sistemlerin geldiği seviye artık son kullanıcıların dahi sürekli ve rahat bir şekilde hiç bir ücret ödemeden ömür boyu kullanabilecekleri bir durumdadır. Bunların kaynaklarının en azından çoğu açık olduğundan eğitici yönleri daha da fazladır. Kararlı ve kullanılabilir olduktan sonra her şeye özellikle bireysel kullanımlar için ödeme yapmaya gerek kalmayacaktır.

Not1: 2007’de Pardus için yazdığım ” Hamdı Pişiyor ” ifadesini şu anki sürümler için “Hamdı Pişti” olarak değiştiriyorum. Tüm milletimiz için hayırlı olsun. Emeği geçenlerin hepsine buradan teşekkür ederim.

Not2: Resimler tamamen bana aittir. Kurduklarım içinden ekran görüntüsü alıp ekliyorum.

Not3: Windows 8 Consumer Preview (daha önce çıkan sürümü ve developer preview’de incelenmiştir) sürümünün resmide eklenmiştir. Şu an için tablet ve dokunmatik ekranlar için güzeldir ama masaüstü (desktop) için bu sürümler çok uygun değildir.

Not4: İncelediğin ve kullandığım işletim sayısı 80 civarındadır. (100’den fazladır.)

Güncelleme 25.10.2013

Not: Projelerimi çalmaya kalktıkları için bu projemi iptal etmişimdir.

{becssg}os{/becssg}

(Visited 12 times, 1 visits today)
Mehmet Keçeci on FacebookMehmet Keçeci on GithubMehmet Keçeci on GoogleMehmet Keçeci on InstagramMehmet Keçeci on LinkedinMehmet Keçeci on PinterestMehmet Keçeci on RssMehmet Keçeci on TwitterMehmet Keçeci on VimeoMehmet Keçeci on WordpressMehmet Keçeci on Youtube
Mehmet Keçeci
Physicist
Mehmet Keçeci (Kececi, Kecheci)
PhD. Student in Physics, 2001-3+2018 (Thesis Term): Fizik doktora öğrencisi, Tez dönemi.
Master of Science in Physics (MSc.): Fizik Bilim Uzmanı (1998-2001)
Occupational Safety Specialist, OSS: İş Güvenliği Uzmanı, İGU, 2016
Portion of Lesson is finished 2001-2003 (PhD. Doctorate - Physics)
Physicist: Fizikçi

Mefumetto Kecheji
メフメット ケチェジ
めふめつと けちえじ
محمت (محمد) كچه‌جى
Мехмет Кечеджи

Research Areas: Quantum Field Theory (QFT), Instanton, Conformal Field Theory (CFT), High Energy Physics (HEP), Particle Physics, High Magnetic Fields, Hydrocarbons Behaviour, Biophysics, Astrophysics, Cosmology, Cosmogony, Bioinformatics, Nanotechnology, Programming Languages, Web Servers, Information Technology (IT), Software, Operating Systems (OSs), History of Science and Technology, Philosophy of Science, Ethics, Science and Technology Management, Leadership, Morals and Religion, Interdisciplinary Relationship, Health Information System (HIS), Occupational Safety, Data Bases, Big Data, Superconductivity, Medical Physics, Radioactivity, Internet of Things (IoTs), Mathematical Physics, Electronics, Intelligent Systems, Education, Physics Education, Philosophy of Physics, Book/e-Book Publish & Edit, CMS, SEO, E-Learning, LMS, L&D, Open Digital Badges, Blockchain, Cryptocurrency.

Affiliation Scientific Journals, Duty at International Scientific Publications: Reviewer

International Scientific Programs: Member of Technical Program Committee (TPC)

International Papers: 2n-Dimensional at Fujii Model Instanton-Like Solutions and Coupling Constant's Role between Instantons with Higher Derivatives. Turkish Journal of Physics
Turk. J. Phys., 35, (2011), 173-178. Mehmet Keçeci
DOI: 10.3906/fiz-1012-66

Online CV (Keçeci Model CV)
1. https://issuu.com/hiperteknoloji/docs/cv-mk (English: Keçeci Model CV, updated: Güncellenen)
2. https://www.kotobee.com/ebook/mkececi#/loading (English: Keçeci Model CV)
3. https://education.microsoft.com/Story/Lesson?token=v9eGC (English)
4. https://education.microsoft.com/Story/Lesson?token=k0o4P (Turkish)
5. https://1drv.ms/o/s!AhhtzpemsW4-hGelP3_wPK3xU9al (English)
6. https://1drv.ms/o/s!AhhtzpemsW4-hGvMecE0bYVR2I3N (Turkish)
7. https://www.youtube.com/watch?v=jq2r7-suRkw
8. https://vimeo.com/218462945
9. http://fliphtml5.com/bookcase/fxth
10. https://mix.office.com/watch/iqdf24j1efu4
11. https://docs.google.com/presentation/d/1ZR8BapjoTxcyuY-YuPFUUZvtHTiJRawEFNsn0f2XjX4/pub
12. https://sway.com/2CKhCaImWnWPz83I
13. https://docs.com/kececi/6848/kececi-model-cv
14. https://www.slideshare.net/hiperteknoloji/kececi-model-cv
15. https://issuu.com/hiperteknoloji/docs/cv-mk
16. https://education.microsoft.com/Status?token=EeDJmtL6

Leave a Comment